Ptaki, samoloty, drony – radar KuRFS widzi je wszystkie

Zaawansowany, zdolny do adaptacji, wielozadaniowy radar produkowany przez oddział Raytheon firmy Raytheon Technologies jest sprawdzonym sensorem Armii Stanów Zjednoczonych, służącym do wykrywania wszystkich klas bezzałogowych systemów powietrznych (BSP), potocznie zwanych dronami.

„KuRFS to rozwiązanie przeznaczone do przeciwdziałania BSP, ale żaden inny radar na świecie nie jest równie skuteczny”, powiedział Will Strauss, dyrektor programu ds. technologii naziemnej obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu w firmie Raytheon.

Opracowany przy współpracy z wojskiem radar początkowo został stworzony, aby pomóc w obronie przeciwko atakom rakietowym, artyleryjskim lub moździerzowym (RAM) podczas wojny w Afganistanie i Iraku. W 2013 roku przed systemem postawiono nowe zadanie – obrona powietrzna krótkiego zasięgu (SHORAD). System przepracował ponad 1,6 miliona godzin w warunkach operacyjnych.

Dzisiaj Armia USA wykorzystuje ponad 60 radarów KuRFS na świecie, które zapewniają stałą dookólną obserwację zagrożeń – wykrywanie, śledzenie i rozpoznawanie obiektów znajdujących się w powietrzu. Chociaż przeznaczone są typowo do zadań SHORAD, radary KuRFS rozpoznają również helikoptery i samoloty znajdujące się w odległości ponad 100 kilometrów (62 mil).

Po rozpoznaniu przez KuRFS zagrożenia system ostrzega i przesyła dane o celu do efektorów kinetycznych lub niekinetycznych takich jak energia ukierunkowana. Zdolność systemu do wykrywania zagrożeń z dużej odległości daje żołnierzom czas niezbędny do ukrycia się i podjęcia decyzji operacyjnej.

Radar jest ciągle udoskonalany.System KuRFSewoluuje , aby wyprzedzać zagrożenia.. Raytheon ściśle współpracuje z Armią USA nad ulepszaniem i utrzymaniem systemu w gotowości do niezawodnego działania we wszystkich warunkach operacyjnych.

The Ku-720 mobile sensing radar and Coyote effectors were used to detect and defeat enemy drones in a 2022 test at the U.S. Army Yuma Proving Ground in Arizona.

Mobilny radar Ku-720 i efektory Coyote były używane do obrony i zwalczania wrogich dronów podczas testów w 2022 roku na poligonie Armii Stanów Zjednoczonych Yuma w Arizonie.

Ewoluuje wraz z zagrożeniami

Coraz częściej wykorzystuje się drony, które są stosunkowo tanim rozwiązaniem, do zwiadu, obserwacji, rozpoznania oraz atakowania krytycznych obiektów i wojsk na całym świecie. Ponieważ są łatwo dostępne, ich zdolności oraz taktyka użycia szybko ewoluują.

Przeciwnicy przywiązują mniejszą wagę do odporności dronów na ataki – powiedział Strauss. Koncentrują się na produkcji wielu różnych typów dronów – od małych i wolnych do większych i trochę szybszych. Ale KuRFS jest w stanie wykryć wszystkie ich typy.

System został zaprojektowany tak, by mógł sprostać zmieniającym się zagrożeniom.

KuRFS to skuteczny i skalowalny sensor cyfrowy, który można adaptować do ciągle ewoluujących i najtrudniejszych zagrożeń sytemu SHORAD – powiedział Don Williams, dyrektor ds. wymogów i zdolności dla programów SHORAD w RMD.

Na początku radar KuRFS służył do wykrywania i ostrzegania o zagrożeniach. Ze względu na swoją niezawodność zaczął być skutecznie stosowany do rozszerzonych zadań, takich jak rozpoznanie powietrzne, przeciwdziałanie RAM oraz zwalczanie BSP.

Odporny na zakłócenia

W systemie KuRFS wykorzystano antenę aktywnego skanowania elektronicznego (AESA), której wiązkę można kierować dokładnie w kierunku zagrożenia. Niezawodność w zakresie wykrywania celów i kierowania ogniem radar zawdzięcza wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego w paśmie częstotliwości Ku.

Dzięki zastosowaniu fal krótkiej częstotliwości w paśmie Ku rozdzielczość uzyskanego obrazu jest wyższa niż w przypadku innych częstotliwości, przez co radar KuRFS umożliwia jednoczesne wykrywanie wielu małych obiektów. Radar wykrywa nawet 9 mm kulę.

KuRFS to optymalny sensor do wykrywania małych BSP w grupie obiektów lub w warunkach zakłóceń.

Nie dochodzi do zaniku lub osłabienia fali wraz z zasięgiem detekcji – powiedział Williams.

Radar KuRFS mimo małych gabarytów daje potężne możliwości. Zamontowany na palecie ma średnicę prawie 1,2 m. Na pojeździe jego średnica to około 90 cm. W rozproszonej konfiguracji każda z czterech apertur radaru umieszczonych na narożnikach pojazdu ma powierzchnię około 0,25 m2.

KuRFS jest niskokosztowym i skutecznym systemem SHORAD, uzupełniającym obronę wielopoziomową. Żołnierze mogą polegać na tym niezawodnym systemie i wykorzystywać go w każdych warunkach – powiedział Williams. Chociaż przeciwnicy zmienili swoją taktykę i zamiast wykorzystywać pojedyncze drony wykorzystują gęste roje dronów system KuRFS jest w stanie skutecznie zwalczać takie zagrożenia.

W konfiguracji stałej lub mobilnej radar KuRFS sprawdził się jako skuteczny radar do namierzania śledzenia i identyfikowania zagrożeń, w tym tak małych obiektów jak 9-milimetrowa kula.

W konfiguracji stałej lub mobilnej radar KuRFS sprawdził się jako skuteczny radar do namierzania śledzenia i identyfikowania zagrożeń, w tym tak małych obiektów jak 9-milimetrowa kula.

Spełnia wiele zadań

KuRFS jest zintegrowany z ponad 15 systemami uzbrojenia, między innymi naziemnym systemem Phalanx firmy Raytheon, rodziną efektorów Coyote, systemem Phaser wykorzystującym mikrofale o dużej mocy oraz systemem uzbrojenia laserowego dużej mocy HELWS produkowanym przez oddział Raytheon firmy Raytheon Technologies. KuRFS został zintegrowany z wojskowym systemem dowodzenia wysuniętą obroną powietrzną (Forward Area Air Defense Command and Control) w ramach systemu SHORAD. Radar może kierować ogniem 50-kalibrowych dział 30mm armat.

W zakresie zwalczania BSP system KuRFS w połączeniu z efektorem Coyote umożliwia bardzo efektywne zwalczanie wielu różnych BSP na długim dystansie oraz nawet najmniejszych typów dronów z odległości ponad 15 km.

Dzięki temu operator dowolnego zintegrowanego z KuRFS systemu może szybko i jednoznacznie rozpoznawać cele i podejmować decyzję o zneutralizowaniu zagrożenia – powiedział Strauss.

KuRFS może być wykorzystywany również przez piechotę w zadaniach typu „wykryj i ostrzeż”. W przypadku ataku na bazę radar daje piechocie wystarczająco dużo czasu na znalezienie schronienia – powiedział Strauss.

Wykorzystuje technologie cyfrowe

Technologie cyfrowe takie jak sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu systemu KuRFS, tak aby wyprzedzał on obecne i przyszłe zagrożenia. Inżynierowie używają technologii cyfrowych na każdym etapie cyklu życia sensora – od projektowania, poprzez produkcję aż do utrzymania. Takie podejście umożliwia nie tylko szybki rozwój nowych zdolności, takich jak uaktualnienie oprogramowania, ale również pomaga w ocenie wydajności poprzez modelowanie i symulacje jak również sprawdzenie, czy systemy spełniają oczekiwania.

Zawsze korzystaliśmy z najnowszych technologii do projektowania radarów AESA. Nasze modelowanie cyfrowe w przypadku każdego systemu obejmuje prawie wszystkie dziedziny – od mechanicznej, termicznej, wytrzymałościowej, elektrycznej oraz częstotliwości radiowych po utrzymanie oraz czynniki ludzkie – dodał Strauss.

Inżynieria cyfrowa pozwala firmie Raytheon współpracować z Armią USA  w czasie rzeczywistym, czego efektem jest szybsze opracowanie ulepszeń, rozwiązań i zdolności.

Wspólnie przyczyniamy się do ewolucji systemu KuRFS uaktualniając go i dodając nowe zdolności w celu zwiększenia jego skuteczności i niezawodności oraz obniżania kosztów. Dzięki temu wyprzedzamy naszych przeciwników stosujących zaawansowane środki napadu – powiedział Strauss.