Polska pierwszym zagranicznym nabywcą radaru LTAMDS

KIELCE (5 września 2023 r.) – Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę (Letter of Acceptance) z Siłami Zbrojnymi USA w sprawie rozbudowy polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ramach programu WISŁA o 12 radarów Lower-Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS) oraz kolejnych 48 wyrzutni systemu Patriot®. Umowa rozpoczyna proces sprzedaży sprzętu wojskowego w trybie Zagranicznej Sprzedaży Wojskowej (Foreign Military Sale) i sprawi, że Polska stanie się pierwszym zagranicznym nabywcą nowoczesnego radaru LTAMDS o polu widzenia 360 stopni, który zostanie wdrożony do swojego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Umowa sprzedaży jest częścią realizowanej przed polski rząd drugiej fazy programu WISŁA i stanowi kontynuację zmierzającego ku końcowi pierwszego etapu projektu, którego kulminacją była dostawa i testy czterech jednostek ogniowych systemu Patriot. Raytheon, dział firmy RTX, dostarczył Polsce dwie ostatnie jednostki ogniowe w bieżącym roku, a proces integracji i testów (System Integration and Check-Out – SICO) dostarczonych zestawów zakończy się w październiku.  

– Rozbudowa systemu WISŁA przez Polskę wzmocni bezpieczeństwo państwa i jego zdolność do obrony przed całą gamą zagrożeń lotniczych i rakietowych – powiedział Tom Laliberty, prezes działu ds. systemów obrony powietrznej i lądowej w Raytheon. – Dzięki wprowadzeniu radaru LTAMDS Polska stanie się pierwszym po USA państwem, który uzupełni możliwości bojowe sprawdzonego w boju systemu Patriot o radar, który oferuje rozszerzony zasięg oraz 360-stopniowe pole widzenia, co pozwala mu wykrywać wiele zagrożeń jednocześnie oraz zapewnić przed nimi obronę w złożonych, wysoce skoordynowanych scenariuszach ataku. 

Pomyślna realizacja pierwszej fazy programu WISŁA jest w dużej mierze efektem partnerskiej współpracy z polskim przemysłem, w ramach której dziewięć polskich firm dostarczyło rozmaite elementy i podzespoły systemu Patriot, dołączając tym samym do globalnego łańcucha dostaw Raytheon. Współpraca ta będzie kontynuowana i zostanie rozszerzona dzięki programowi offsetowemu związanemu z drugą fazą programu WISŁA, który obejmie udział w pracach nad radarami LTAMDS. Pięć polskich firm - partnerów przemysłowych należących do grupy PGZ, otrzyma technologie, wyposażenie i przeszkolenie niezbędne do tego, aby móc produkować i serwisować elementy radarów LTAMDS. Oczekuje się, że dołączą oni do globalnego łańcucha dostaw radarów LTAMDS.

Patriot to jedyny sprawdzony w walce naziemny system obrony powietrznej dostępny dziś na świecie, który dysponuje możliwością zwalczania pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, taktycznych pocisków balistycznych oraz pełnej gamy zagrożeń aerodynamicznych. Jest on podstawą obrony powietrznej w 19 państwach.

LTAMDS to nowej generacji radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej stworzony dla Armii Stanów Zjednoczonych. Jest to radar o polu widzenia 360 stopni wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array – AESA) i oparty na produkowanym przez Raytheon azotku galu (GaN). Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych. Raytheon kontynuuje obecnie prace nad radarem LTAMDS na potrzeby Armii USA. Dotychczas ukończył produkcję wszystkich sześciu radarów objętych umową. Przechodzą one równoczesne testy na poligonach firmy Raytheon i rządu USA, a jednocześnie prowadzone są działania integracyjne i badawcze.

 

O RTX

RTX jest największą na świecie firmą działającą w sektorze lotniczym i obronnym. Wraz z zespołem liczącym 180 000 pracowników RTX przesuwa granice technologii i nauki, by na nowo zdefiniować jak łączyć i chronić świat. Poprzez należące do koncernu firmy - Collins Aerospace, Pratt & Whitney i Raytheon koncern RTX zapewnia postęp w dziedzinie lotnictwa i budowania zintegrowanych systemów obrony, tak aby zapewnić ich skuteczność operacyjną, a ponadto w obszarze opracowywania technologii nowej generacji i produkcji. Dzięki temu  klienci na całym świecie mogą  zaspokajać pilne potrzeby w zakresie lotnictwa i obronności. Koncern, którego przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 67 miliardów USD ma siedzibę w Arlington w stanie Wirginia.