Raytheon Technologies dostarczył Siłom Powietrznym USA czwartą gotową do walki broń laserową o modułowej konstrukcji w wariancie o mocy 10 kW

MCKINNEY, Teksas, (12 czerwca 2023 r.) Jesienią ubiegłego roku Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych USA i Raytheon Technologies przeprowadziły udany test pierwszej broni laserowej wysokiej mocy Sił Powietrznych USA, charakteryzującej się  modułową konstrukcją, w ramach czterodniowych, nieprzerwanych strzelań bojowych, które odbyły się na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku.

Nowa modułowa broń laserowa to pierwszy autonomiczny laser o mocy 10 kW zbudowany zgodnie z wymogami amerykańskich sił zbrojnych. Można go przetransportować i zainstalować w dowolnym miejscu zależnie od potrzeby. Znana pod nazwą „H4” broń to czwarty operacyjny system laserowy dostarczony przez Raytheon Technologies Siłom Powietrznym USA, a także w sumie ósmy system dostarczony przez tę firmę Departamentowi Obrony USA.

– Wszędzie tam, gdzie Siły Powietrzne mają do czynienia z zagrożeniem w postaci dronów, dysponują teraz czterema wypróbowanymi systemami broni laserowej, których mogą używać do unieszkodliwiania asymetrycznych zagrożeń – powiedział Michael Hofle, starszy dyrektor ds. broni laserowej wysokiej mocy w Raytheon Technologies. – Z naszych kompaktowych, wytrzymałych i gotowych do działania systemów laserowych można korzystać stacjonarnie, na ciężarówkach z nadwoziem platformowym, a nawet na pick-upach. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy pomóc Siłom Powietrznym w dostarczeniu nowej technologii żołnierzom, którzy potrzebują jej do realizacji zadań na polu walki. Mogą oni w pełni zaufać zdolności naszego systemu do ochrony nieba przed zagrożeniami.

Broń laserowa o modułowej konstrukcji, zaprojektowana, aby chronić ludzi i sprzęt przed zagrożeniami powietrznymi krótkiego zasięgu, z powodzeniem ukończyła program testów Sił Powietrznych złożony z kilkudniowych strzelań bojowych obejmujących wyszukiwanie, namierzanie, śledzenie i niszczenie dronów atakujących z krótkiego i dalekiego dystansu oraz w roju.

704. Grupa Testowa zniszczyła za pomocą modułowej broni laserowej kilkadziesiąt dronów różnych rozmiarów na odpowiednim taktycznie dystansie. Podczas testów system działał w dzień i w nocy, w niesionych wiatrem tumanach piasku i w wysokich temperaturach sięgających często ponad 43 stopni Celsjusza.

Dzięki niewielkim rozmiarom broń laserowa H4 z łatwością mieści się na platformie pick-upa. System składa się z modułu lasera wysokiej mocy, sensora elektrooptycznego/podczerwonego dalekiego zasięgu pełniącego jednocześnie funkcję układu kierowania wiązką lasera, systemu kontroli ciepła, wewnętrznego elektrycznego systemu zasilania oraz oprogramowania celowniczego – a wszystko to zintegrowane w taki sposób, aby skutecznie zwalczać cele w najtrudniejszych warunkach. Systemem steruje się za pomocą laptopa i kontrolera do gier. Można go również podłączyć do wielu aktualnie istniejących systemów dowodzenia i kierowania obroną powietrzną w celu zapewnienia dodatkowej warstwy obrony.

System broni laserowej o konstrukcji modułowej powstał w pierwszej na świecie fabryce systemów laserowych w McKinney w Teksasie i został dostarczony do Centrum Zarządzania Cyklem Życia dziewięć miesięcy po otrzymaniu zamówienia.

 

Informacje o Raytheon Technologies

Raytheon Technologies (NYSE: RTX) jest największą na świecie firmą sektora lotniczego, kosmicznego  i obronnego. Nasz zespół liczący obecnie 180 000 pracowników przekracza granice współczesnej nauki oraz na nowo definiuje sposób, w jaki łączymy i chronimy świat. Zapewniamy postęp w lotnictwie, budujemy inteligentniejsze systemy obrony i tworzymy innowacje, które pozwalają eksplorować przestrzeń kosmiczną. Firma Raytheon Technologies z siedzibą w Arlington, w stanie Wirginia osiągnęła w 2022 r. sprzedaż na poziomie 67 milardów dolarów.

Kontakt dla mediów

Agata Grzeszkiewicz

[email protected]