Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę

Polska armia rozpoczęła testy systemu Patriot produkcji Raytheon Missiles & Defense, stanowiącego podstawę programu obrony powietrznej Wisła.

– To najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości rozpoczęcia kolejnego etapu programu Wisła, która odbyła się 14 października w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Prezydent Duda dodał, że „Patriot stanowi część wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego, który zostanie zintegrowany z dolną warstwą polskiej obrony powietrznej”.

Testy pierwszej jednostki ogniowej systemu Patriot dla Polski, tzw. integracja i testowanie systemu (System Integration and Check-Out – SICO) są obecnie prowadzone w Ośrodku Szkolenia Wojskowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Druga bateria systemu Patriot zostanie dostarczona na początku 2023 roku i przejdzie podobną procedurę SICO. A Warsztaty Techniki Lotniczej w Toruniu staną się docelowo głównym wojskowym centrum serwisowania polskich systemów naziemnej obrony powietrznej.

Polska armia testuje baterię Patriot™ w ramach procedury integracji i testowania systemu (System Integration and Check-Out) w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.  (Fot. Leszek Chemperek)

Kolejny kroki w pozyskaniu systemu Patriot dla Polski

SICO stanowi kluczowy etap procesu wprowadzenia do służby dwóch baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w polskich siłach zbrojnych. Proces ten, który odbywa się pod nadzorem rządu USA zgodnie z procedurą zagranicznej sprzedaży wojskowej (Foreign Military Sales), obejmuje integrację wszystkich elementów baterii oraz testy jej funkcjonowania.

– SICO to kolejny kamień milowy w budowie naziemnego systemu obrony przestrzeni powietrznej naszego kraju – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej, który również wziął udział w toruńskiej uroczystości wraz z delegacją MON oraz przedstawicielami Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Reprezentujący Raytheon Missiles & Defense prezes działu operacji lądowych i obrony powietrznej (Land Warfare & Air Defense) Tom Laliberty podkreślił kluczowe znaczenie udziału dziewięciu polskich partnerów przemysłowych w programie i podziękował im „za prawdziwie partnerską współpracę i terminową dostawę komponentów, co pozwoliło nam wypełnić nasze zobowiązania wobec rządu polskiego”.

Prezydent Polski Andrzej Duda, Tom Laliberty, Prezes Land Warfare & Air Defense w Raytheon Missiles & Defense oraz Pete Bata, Wiceprezes Long-Range Ground-Based Air Defense w firmie Raytheon Missiles & Defense na poligonie w Toruniu, gdzie realizowana jest procedura SICO.

Prezydent Polski Andrzej Duda, Tom Laliberty, Prezes Land Warfare & Air Defense w Raytheon Missiles & Defense oraz Pete Bata, Wiceprezes Long-Range Ground-Based Air Defense w firmie Raytheon Missiles & Defense na poligonie w Toruniu, gdzie realizowana jest procedura SICO.

Komponenty dostarczone przez Raytheon, w tym zestawy radarowe w konfiguracji 3 Plus, stanowiska kierowania walką i jednostki zasilania, są integrowane i testowane z wyprodukowanymi przez polskich partnerów przemysłowych systemami i komponentami, takimi jak wyrzutnie M903, naczepy na kontenery ze sprzętem do obsługi technicznej systemu, anteny systemu identyfikacji swój-obcy czy routery danych.

– Pomyślne testy SICO są ważnym krokiem w procesie uzyskania przez system podstawowej gotowości operacyjnej – powiedział Laliberty i dodał, że SICO to końcowy już etap na drodze do wyposażenia Polskich Sił Zbrojnych w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Bezpieczna przyszłość

Polska wybrała system Patriot jako podstawę architektury obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w programie Wisła w kwietniu 2015 roku, a w roku 2018 rządy Polski i USA podpisały umowę na realizację pierwszej z dwóch planowanych faz programu.

Następnie w maju 2022 roku polskie Ministerstwo Obrony Narodowej wysłało do USA zapytanie ofertowe (LOR)w sprawie zakupu kolejnych sześciu baterii Patriot w ramach drugiej fazy programu Wisła. Zgodnie z dokumentem LOR jednostki ogniowe mają być zintegrowane z radarem, który Raytheon Missiles & Defense rozwija obecnie dla armii USA, znanym pod nazwą Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS).

Podczas uroczystości poświęconej nowo rozpoczętemu etapowi programu Laliberty podkreślił przyszłe możliwości obrony w ramach programu Wisła:

– Dzięki wprowadzeniu na uzbrojenie systemu Patriot Polska będzie posiadała najskuteczniejszy i najbardziej sprawdzony system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie. Patriot, będący na wyposażeniu USA i 16 innych państw, jest nieustannie unowocześniany, by wyprzedzać pojawiające się zagrożenia, i zapewni Polsce fundament warstwowej architektury obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.