Utrzymanie tempa działań militarnych

Techniki wojny elektronicznej stają się coraz bardziej wyrafinowane pod względem wpływu na skuteczność misji platform operacyjnych i obezwładniania tych platform,
w szczególności w zakresie dowodzenia, kontroli, komunikacji, komputerów, wywiadu, monitoringu i rekonesansu, czyli tzw. spektrum C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance).

Opieranie się przez wojsko na systemach satelitów nawigacji globalnej (Global Navigation Satellite Systems - GNSS) na potrzeby swoich operacji doprowadziło do zwiększenia ilości zakłóceń - zarówno celowych jak i niezamierzonych - oraz stosowania urządzeń zakłócających sygnał GPS w celu sabotowania i dezorganizowania systemów pozycjonowania, nawigacji i synchronizacji przeciwnika. Równolegle do tego zagrożenia coraz częściej dochodzi do tzw. spoofingu, tzn. wykorzystywania wyrafinowanych technik powodujących, że systemy wydają się zbaczać ze swojej pozycji nawigacyjnej.

– Zostało to dobrze odnotowane w środowiskach, w których piraci atakują statki handlowe. Statki są ściągane z kursu, porywane i plądrowane – mówi Sean, dyrektor ds. rozwoju biznesowego w dziale gwarantowania pozycjonowania, nawigacji i synchronizacji w Raytheon UK. – Przykładem w kontekście wojskowym mogłoby być wykorzystanie spoofingu względem nadlatującego pocisku tak, aby nie osiągnął one swojego głównego celu.

– Spoofing podważa zaufanie do obecnych systemów wojskowych, a nowa generacja naszych produktów antyzakłóceniowych jest projektowana z myślą o tym – dodaje.

Landshield, system nowej generacji firmy Raytheon zapobiegający zakłócaniu sygnału GPS, został opracowany z myślą o blokowaniu skutków działania całej gamy wrogich urządzeń zakłócających. Technologia osłonowa nie tylko alarmuje użytkowników
o obecności zakłócających sygnałów, lecz także zapewnia krytyczne dane w zakresie świadomości sytuacyjnej, pomagające w osiągnięciu sukcesu operacji
w środowiskach, w których sygnał GPS jest zakłócany.

Wytwarzane przez Raytheon UK inteligentne anteny przeciwko zakłóceniom sygnału GPS alarmują za każdym razem, gdy otrzymywane przez nie dane wyglądają na niewiarygodne, ostrzegają użytkowników o możliwości spoofingu oraz pozwalają im na zweryfikowanie autentyczności informacji.

Landshield może też zapewnić użytkownikom lepsze zrozumienie scenariusza zagrożenia poprzez zidentyfikowanie kierunku i cech wielu źródeł zakłóceń, w tym to, czy występuje powodująca spoofing interferencja i jakie ma konsekwencje.

Rozwiązania, które cechuje niski koszt, małe rozmiary, mała waga oraz niska moc są w centrum innowacji technologicznych Raytheon UK w tym obszarze, a ma to na celu umożliwienie montażu systemów antyzakłóceniowych Landshield i Landshield Plus na szerszej gamie platform cechujących się ograniczoną przestrzenią, w tym na pojazdach lądowych, helikopterach, systemach uzbrojenia i dronach.

Ważący zaledwie 1 kilogram system Landshield zawiera czteroelementową antenę
z kontrolowanym wzorcem odbioru oraz środkami przetwarzania antyzakłóceniowego w ramach pojedynczego, zintegrowanego, kompaktowego i przystępnego cenowo rozwiązania.

Jest to pierwszy produkt, który wszedł do produkcji w niedawno otwartym zakładzie Livingston Raytheon UK w Szkocji. Już trzech klientów międzynarodowych wybrało Landshield na potrzeby ochrony platform powietrznych, systemów uzbrojenia i platform lądowych.

Raytheon UK jest od 25 lat w awangardzie rozwoju technologii zwalczającej zakłócanie sygnału GPS i uważa, że rynek obecnie ewoluuje.

– Nasz zespół ds. gwarantowania pozycjonowania, nawigacji i synchronizacji bada i rozwija alternatywne technologie na potrzeby ulepszenia systemów GNSS
w środowiskach, w których sygnał GPS jest zakłócany lub niedostępny, między innymi wykorzystywanie oportunistycznych sygnałów. Opracowuje też bardziej inteligentne anteny oraz bada innowacyjne technologie kwantowe w celu oceny tego, czy mogą one w przyszłości zapewnić korzyści naszej linii produktów – mówi Sam, kierownik działu gwarantowania pozycjonowania, nawigacji i synchronizacji w Raytheon UK.

W społeczności użytkowników wojskowych, Raytheon UK dostrzega, że integratorzy platform chcą uniknąć integrowania wielu czujników, anten i odbiorników. Istnieje wizja centralnego komputera misji, który umożliwiłby zminiaturyzowanie zdolności wymaganych na jej potrzeby, w tym zapobiegania zakłóceniom sygnału satelitarnego, w taki sposób, aby można je było umieścić na kartach elektronicznych lub zamontować na stelażu na pojeździe.

– Chodzi tu o to, aby pozostać o krok do przodu i opracowywać rozwiązania, które zapewnią użytkownikom wojskowym wiarygodne dane pozwalające zagwarantować skuteczność misji, zarówno podczas operacji, przy których sygnał systemów GNSS jest osłabiony, jak i tych, gdzie nie występuje wcale – mówi Alex, dyrektor ds. inżynierii Raytheon UK.

Dla przykładu, w roku 2020 Raytheon UK przyznał fundusze na badania i prace rozwojowe firmie Nottingham Scientific Limited na potrzeby przeprowadzenia studium wykonalności projektu systemu opartego na satelitach, służącego do monitorowania sygnałów z systemu GNSS w celu ich ochrony przez spoofingiem i zakłócaniem.

– Wraz z wejściem na poziom mniejszych rozmiarów, wagi i mocy zdobyliśmy więcej klientów, którzy w przeszłości nie mogli zastosować tej technologii i widzimy obecnie, że nasza baza klientów niezmiennie się powiększa – dodaje.

Raytheon UK dostarczył ponad 13 000 systemów przeciwdziałających zakłócaniu sygnału GPS do USA, Wielkiej Brytanii, NATO oraz 15 innych rządów zatwierdzonych w ramach programu Foreign Military Sales. Systemy te zostały wdrożone na ponad 40 różnych platformach, w tym samolotach, dronach, okrętach wojennych i pojazdach lądowych.