RTX dostarczył Siłom Powietrznym USA czwartą gotową do walki broń laserową o modułowej konstrukcji w wariancie o mocy 10 kW

  • Pierwsza autonomiczna antydronowa broń laserowa o mocy 10 kW dla amerykańskich sił zbrojnych
  • Strzelanie bojowe na poligonie White Sands Missile Range w ramach testów operacyjnych
  • System zwalczył cele atakujące z krótkiego i dalekiego dystansu oraz cele poruszające się w roju
  • Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych USA może teraz rozpocząć proces wprowadzania broni laserowej do działań operacyjnych prowadzonych przez Siły Powietrzne USA

Jesienią ubiegłego roku Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych USA i Raytheon, dział koncernu RTX, przeprowadziły udany test pierwszej broni laserowej wysokiej mocy Sił Powietrznych USA, charakteryzującej się modułową konstrukcją, w ramach czterodniowych, nieprzerwanych strzelań bojowych, które odbyły się na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku.

Nowa modułowa broń laserowa to pierwszy autonomiczny laser o mocy 10 kW zbudowany zgodnie z wymogami amerykańskich sił zbrojnych. Można go przetransportować i zainstalować w dowolnym miejscu zależnie od potrzeby. Znana pod nazwą „H4” broń to czwarty operacyjny system laserowy dostarczony przez firmę Raytheon Siłom Powietrznym USA, a także w sumie ósmy system dostarczony przez tę firmę Departamentowi Obrony USA.

– Wszędzie tam, gdzie Siły Powietrzne mają do czynienia z zagrożeniem w postaci dronów, dysponują teraz czterema wypróbowanymi systemami broni laserowej, których mogą używać do unieszkodliwiania asymetrycznych zagrożeń – powiedział Michael Hofle, starszy dyrektor ds. broni laserowej wysokiej mocy w firmie Raytheon. – Z naszych kompaktowych, wytrzymałych i gotowych do działania systemów laserowych można korzystać stacjonarnie, na ciężarówkach z nadwoziem platformowym, a nawet na pick-upach. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy pomóc Siłom Powietrznym w dostarczeniu nowej technologii żołnierzom, którzy potrzebują jej do realizacji zadań na polu walki. Mogą oni w pełni zaufać zdolności naszego systemu do ochrony nieba przed zagrożeniami.

Broń laserowa o modułowej konstrukcji, zaprojektowana, aby chronić ludzi i sprzęt przed zagrożeniami powietrznymi krótkiego zasięgu, z powodzeniem ukończyła program testów Sił Powietrznych złożony z kilkudniowych strzelań bojowych obejmujących wyszukiwanie, namierzanie, śledzenie i niszczenie dronów atakujących z krótkiego i dalekiego dystansu oraz w roju.

704. Grupa Testowa zniszczyła za pomocą modułowej broni laserowej kilkadziesiąt dronów różnych rozmiarów na odpowiednim taktycznie dystansie. Podczas testów system działał w dzień i w nocy, w niesionych wiatrem tumanach piasku i w wysokich temperaturach sięgających często ponad 43 stopni Celsjusza.

Dzięki niewielkim rozmiarom broń laserowa H4 z łatwością mieści się na platformie pick-upa. System składa się z modułu lasera wysokiej mocy, sensora elektrooptycznego/podczerwonego dalekiego zasięgu pełniącego jednocześnie funkcję układu kierowania wiązką lasera, systemu kontroli ciepła, wewnętrznego elektrycznego systemu zasilania oraz oprogramowania celowniczego – a wszystko to zintegrowane w taki sposób, aby skutecznie zwalczać cele w najtrudniejszych warunkach. Systemem steruje się za pomocą laptopa i kontrolera do gier. Można go również podłączyć do wielu aktualnie istniejących systemów dowodzenia i kierowania obroną powietrzną w celu zapewnienia dodatkowej warstwy obrony.

System broni laserowej o konstrukcji modułowej powstał w pierwszej na świecie fabryce systemów laserowych w McKinney w Teksasie i został dostarczony do Centrum Zarządzania Cyklem Życia dziewięć miesięcy po otrzymaniu zamówienia.