RTX wyposaży samolot FA-50 produkcji Korea Aerospace Industries w radar PhantomStrike®

PhantomStrike zapewnia najwyższą świadomość sytuacyjną na polu walki, a jednocześnie jest o połowę mniejszy i lżejszy w porównaniu do innych radarów tej klasy 

RTX wyposaży lekki samolot bojowy FA-50 produkcji Korea Aerospace Industries w nowy radar PhantomStrike. PhantomStrike to w pełni chłodzony powietrzem radar kierowania ogniem zaprojektowany, aby umożliwić skuteczne wykrywanie, śledzenie i namierzanie zagrożeń z dużej odległości. Dzięki współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych otrzymano zezwolenie na eksport radaru PhantomStrike do KAI w formule bezpośredniej sprzedaży komercyjnej.

PhantomStrike to pierwszy w swoim rodzaju kompaktowy radar AESA, który jest mniejszy, lżejszy i wymaga mniej mocy niż inne radary tej klasy. Jest kompatybilny z szeroką gamą platform, takich jak lekkie samoloty szturmowe, wiropłaty, bezzałogowe statki powietrzne i wieże naziemne.

– Radar PhantomStrike wzmacnia zdolności kluczowego samolotu, jakim jest FA-50, zapewniając bezkonkurencyjne osiągi w kompaktowym, niedrogim opakowaniu – powiedział Eric Ditmars, doradca wykonawczy w RTX. – A jednocześnie sprawia, że odrzutowiec ten jest nadal szybki, zwrotny i łatwy w utrzymaniu.

PhantomStrike łączy dwie specjalności RTX – antenę opartą na technologii azotku galu oraz kompaktowy, wysoce niezawodny zintegrowany procesor odbiornika/wzbudnicy, czyli CHIRP — które pozwalają mu dorównać możliwościom nowoczesnych radarów AESA. Wspomniane technologie zapewniają możliwości takie jak cyfrowe kształtowanie wiązki radaru i kierowanie nią, wiele trybów działania oraz zdolność przełączania między namierzaniem celów na lądzie i w powietrzu.

– Zagrożenia, z jakimi mamy do czynienia na polu walki, stale ewoluują, a radar PhantomStrike umożliwi KAI zaoferowanie wysoce skutecznych zdolności radaru kierowania ogniem, które można zintegrować z systemami uzbrojenia produkcji USA i innych państw, dzięki czemu klienci, którzy posiadają FA-50, będą mogli zachować przewagę w powietrzu – powiedział Ditmars.

Radar będzie produkowany w Forest w stanie Missisipi, w Tucson w Arizonie oraz w Szkocji przy wsparciu Raytheon UK. Pierwsze dostawy są spodziewane w 2025 roku.